CENTAR ZA PRUŽANJE USLUGA U ZAJEDNICIMALI LOŠINJ
Odgojni Dom Mali Lošinj (u daljnjem tekstu „Dom”) osnovan je Rješenjem bivšeg Savjeta za narodno zdravlje i socijalnu politiku NRH broj 94 od 15.08.1952., a temeljem članka 78. stavka 1. Zakona o ustanovama postao je Ustanovom. Rješenjem Ministarstva socijalne politike i mladih od 03.04.2014. Domu se pripaja Dom za odgoj djece Cres koji je osnovan rješenjem Narodnog odbora Općine Stari grad Rijeka br. 01/L-21660/1-1969. od 20.01.1960. godine, a temeljem članka 78. stavak 1. Zakona o ustanovama postao je ustanovom.
Trenutni kapacitet ustanove iznosi 27 korisnika na Lošinju. Riječ je o djeci i mladeži u dobi 14-21 godine kojima je detektiran poremećaj u ponašanju, najčešće u obliku počinjenja kaznenih djela, konzumiranja droge, nepohađanja škole, skitnje… Korisnici dolaze iz cijele Hrvatske.
Centar za pružanje usluga u zajednici Mali Lošinj svakako je ustanova sa brojnim specifičnostima. Od svih domova u Republici Hrvatskoj koji provode tretman resocijalizacije i socijalizacije mladeži s poremećajem u ponašanju Lošinjski dom jedinstven je po tome što su odgojne grupe dislocirane i uklopljene u sami grad. U svakoj od kuća gdje su smješteni korisnici živi jedan odgajatelj sa svojom obitelji. Baš taj suživot odgojnog osoblja i korisnika te suživot korisnika sa gradom, susjedima čini specifičnost koje nema u drugim domovima istoga ili sličnoga tipa u Hrvatskoj. Otvorenost Doma (korisnici mogu izlaziti u grad i koristiti sve dostupne sadržaje lokalne zajednice) i suživot sa odgojnim osobljem nosi sa sobom brojne mogućnosti i olakšava pristup i rad sa korisnicima te, prema mišljenju stručnih djelatnika Doma, daje bolje rezultate.
Centar za pružanje usluga u zajednici Mali Lošinj djeluje u 3 grupe organiziranog stanovanja uz sveobuhvatnu podršku, jednu grupu privremenog smještaja uz provođenje kraćih (tretmanskih) rehabilitacijskih programa te jednu grupu organiziranog stanovanja uz povremenu podršku. Grupe su homogene po spolu / muški /. Sastav grupa je heterogen s obzirom na stupanj obrazovanja, intelektualne sposobnosti, strukturu osobnosti i obiteljsku situaciju. Kod svih korisnika prisutni su poremećaji u ponašanju različitih oblika i intenziteta , te određeni stupanj odgojno-obrazovne zapuštenosti.
Opći cilj u radu s korisnicima je adaptacija i potpuna integracija u širu društvenu sredinu, uspješan nastavak školovanja, te usvajanje društveno-prihvatljivog ponašanja.
Korisnicima je u domu pružena usluga zbrinjavanja, zaštite, odgoja i školovanja u odgovarajućoj odgojno-obrazovnoj ustanovi, vodi se briga o redovitom polaženju obrazovnog procesa i ostvarivanju drugih šk. obaveza, te pomoć u formiranju radnih navika i cjelokupnoj resocijalizaciji, briga o zdravlju uz provođenje mjera zdravstvenog odgoja u cilju poboljšanja kvalitete življenja. U suradnji s CZSS radi se na poboljšanju kvalitete obiteljskih odnosa.
Korisnici u Centru dolaze kroz tri različite pravne osnove:
- zakon o socijalnoj skrbi
- zakon o sudovima za mladež
- obiteljski zakon.
Nerijetko se dešava da istekom neke od mjera oni samostalno traže nastavak boravka u Domu kako bi završili školovanje.
Korisnici su smješteni u tri kuće koje su izgrađene u 19. ili početkom 20. stoljeća. Riječ je o starim kapetanskim kućama- kućama gdje su nekada živjeli imućni lošinjski pomorski kapetani uz svoje obitelji i poslugu. U jednoj od njih živio je i radio profesor Ambroz Haračić- jedan od najzaslužnijih Lošinjana kroz povijest, lošinjska srednja škola danas nosi njegovo ime.
Četvrta kuća bila je samostan, dok je sadašnja stambena zajednica izgrađena u novije doba.
U prijašnjim vremenima bilo je puno više djece na smještaju, standardi vezani uz prostor te pristup prema djeci znatno su se promijenili i doveli nas do današnjeg kapaciteta (kroz povijest je bilo i više od 150 djece na smještaju u jednom trenutku).
U svome ustroju Centar ima svoju školu. Centar odgoja i obrazovanja je interna strukovna škola koja djeluje pri Odgojnom domu Mali Lošinj od njegovog osnutka 1952.g. Učenici, polaznici ove škole su djeca koja dolaze iz cijele Hrvatske. Do kraja 80-tih godina prošlog stoljeća bilo je djece i iz Slovenije te BiH-e. Škola je neizostavni dio programa resocijalizacije djece i mladeži s poremećajem u ponašanju, a pruža mogućnost školovanja i učenicima iz lokalne zajednice, naročito u programima koji nisu zastupljeni u srednjoj školi „A.Haračića“ u Malom Lošinju.
Danas škola provodi nastavni plan i programa srednjeg školstva za sljedeća trogodišnja zanimanja (SSS):
- Područje rada strojarstvo: tokar, vodoinstalater, bravar i limar
- Područje rada ugostiteljstvo i turizam: kuhar i konobar
- Područje rada obrada drva: stolar
Te sljedeća dvogodišnja zanimanja (NSS):
- Područje rada strojarstva: monter strojeva i konstrukcija
- Područje rada ugostiteljstvo i turizam: pomoćni kuhar i pomoćni konobar
Provodimo i program obrazovanja odraslih i to za sva navedena strukovna zanimanja.
Također se provodi i program osposobljavanja za obavljanje poslova u zanimanju zavarivač (tzv. tečaj).
Imamo i osnovnu školu koju provodimo prema programu obrazovanja odraslih.
Osim same škole posjedujemo i radionice u kojima učenici usvajaju znanja iz zanimanja za koje se školuju (tokarska, bravarska, zavarivačka i stolarska), učenici koji se školuju za konobare i kuhare svakodnevno sudjeluju u pripremi i serviranju ručka za sve korisnike Centra.
Dokumenti
Podaci o trošenju sredstava za siječanj 2024.
Financijsko izvješće 2023
Bilješke uz financijsko izvješće 2023
Procedura zaprimanja računa
Procedura ugovorne obveze
Procedura naplate prihoda
Pravilnik o nabavi
Statut 2015
Financijsko izvješće 2019
Bilješke uz financijsko izvješće 2019
Financijski plan 2020
Financijsko izvješće 2020
Bilješke uz financijsko izvješće 2020
Financijski plan 2021
Financijsko izvješće 2021.
Bilješke uz financijsko izvješće 2021.
Financijski plan 2022
Financijsko izvješće 2022.
Bilješke uz financijsko izvješće 2022.
Financijski plan 2023 IF11
Financijski plan 2023 IF31
Financijski plan 2023 IF61
Financijski plan 2023 IF43
Projekcija financijskog plana za 2024. i 2025. godinu